Ribiru ailemize yeni yazar arkadaşlar arıyoruz! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayın!

Türk Sinemasının Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Filmi (1)

Türk sinemasında yankı uyandıran, izleyenleri ekrana kitleyen birbirinden değerli 20 filmi sizler için derledik. Hazırsanız listemize geçelim!

Kader – IMDb 7,9/10

Kader2006‘da Zeki Demirkubuz‘un yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı bir dram filmidir. Başrollerinde Vildan AtaseverUfuk BayraktarEngin AkyürekMüge Ulusoy ve Ozan Bilen yer almıştır. Kader “En iyi film” Altın Portakal ve Altın Lale Ödüllerine layık görülmüştür.

Gelin – IMDb 8/10

Gelin, yönetmenliğini Ömer Lütfi Akad‘ın üstlendiği 1973 yapımı bir dram filmidir. Başrollerinde Hülya KoçyiğitKerem YılmazerKahraman KıralAli ŞenKamran Usluer‘in yer aldığı film, Akad’ın Türkiye‘de göç sorununu ele aldığı Düğün ve Diyet filmlerinden oluşan üçlemesinin ilk filmidir.

Bahoz – IMDb 7,3/10

Fırtına, (KürtçeBahoz2007 yılında seyirciyle buluşan politik dram türünde bir sinema filmidir. Başrollerinde: Cahit Gök, Havin Funda Saç, Selim Akgül, Asiye Dinçsoy, Ali Geçimli, Kadim Yaşar, Bertan Dirikolu, Engin Emre Değer, Volga Sorgu‘nun yer aldığı filmin yönetmenliğini, Fotoğraf adlı filmi ile Milano Film Festivali‘nde “En İyi Film Ödülü” kazanan Kazım Öz yapmıştır.

Babam ve Oğlum – IMDb 8,3/10

Babam ve Oğlum, 2005 yapımı bir dram filmidir. Ege‘deki çiftlikten gazetecilik okumak için ayrılan Sadık’ın, yıllar sonra oğluyla beraber yeniden çiftliğe dönüşünün, 12 Eylül Darbesi arka planında aktarıldığı filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Çağan Irmak yapmıştır. 2006 Uluslararası İstanbul Film Festivali “en iyi film” ödülüne layık görülen film, Türkiye’de 3.500.000 izleyici sınırını aşmıştır.

Yol – IMDb 8/10

Yol, senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan, Şerif Gören tarafından yönetilen bir dram filmidir. Türk sinemasının en cesur filmlerinden birisi olarak bilinen filmi Yılmaz Güney hapishanede iken yönetmiştir ve Şerif Gören’e neyin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vermiştir. Yurt dışında büyük ilgi gören film, Türkiye’de yasaklanmıştır ve izleyenlere cezalar verilmiştir.

Eşkıya – IMDb 8,4/10

Türk sinema tarihinde bir dönüm noktası olan Eşkıya, başrollerini Şener Şen ve Uğur Yücel‘in paylaştığı 1996 yapımı sinema filmidir. Yönetmenliğini ve senaristliğini Yavuz Turgul‘un üstlendiği film, 1996-1997 sezonunda 2 milyon 568 bin 339 kişi tarafından izlenmiştir.

Uzak – IMDb 7,6/10

Uzak2002 yılının en çok ödül alan filmidir. Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan‘ın üstlendiği, başrollerinde ise Mehmet Emin ToprakMuzaffer ÖzdemirZuhal GencerNazan Kırılmış‘ın yer aldığı film, 2003 yılında Cannes Film Festivali‘nde Büyük Ödül‘ü kazanmıştır. Ayrıca 76. Akademi Ödülleri‘nde Türkiye’nin yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı olarak seçilmiştir.

Sonbahar – IMDb 7,8/10

Sonbahar, 2008 yapımı bir dram filmidir. TürkçeHemşince ve Gürcüce dillerinin kullanıldığı filmde, cezaevi ve ölüm orucu gerçeğine insancıl bir açıdan yaklaşılmıştır. Başrollerinde: Onur Saylak, Megi Kobaladze, Serkan Keskin’in yer aldığı filmin yönetmenliğini Özcan Alper üstlenmiştir. Özcan Alper, 90’lı yılların acımasızlığını ve gerçekliğini ele alan filmde, yakın tarihin eleştirel portresini çizmiştir.

Tabutta Rövaşata – IMDb 7,8 /10

Tabutta Rövaşata, 1996 yılında Derviş Zaim’in yönetmenliğini yaptığı dram türünde bir baş yapıttır. Başrollerinde: Tuncel Kurtiz, Ahmet Uğurlu, Ayşen Aydemir’in yer aldığı film, Rumeli Hisarı`nda yaşayan evsiz barksız bir adamın hüzünlü hikâyesini konu ediniyor. İsmiyle dikkat çeken film, 1996 yılında 33. Antalya Film Festivali – En İyi Film ödülüne layık görülmüştür.

Kış Uykusu – IMDb 8,2/10

Kış Uykusu,  2014 yapımı bir dram filmidir. Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan‘ın üstlendiği filmin başrollerinde: Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Nejat İşler, Melisa Sözen, Serhat Kılıç yer almaktadır. Birçok ödüle layık görülen film, yönetmenliğini Yılmaz Güney‘in yaptığı Yol‘un ardından Altın Palmiye kazanan ikinci Türk filmidir.

Listemizin sonuna gelmiş bulunmaktasınız. Çok uzun olmasın diye sizler için 2 bölüme ayırdık. Bir dahaki haftaya 2. Listemiz sizlerle olacak! Ayrıca listeyi hazırlarken dikkatimi çeken bir detay da şu oldu; filmlerin hepsi dram türünde yer alıyordu. Sanırım hayatımızı ele alan dramı beyaz perdeye taşımak, çok da hayret edilmemesi gereken bir durum olsa gerek…

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.