Ribiru ailemize yeni yazar arkadaşlar arıyoruz! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayın!

Sizlere Sanki Dünya Dışındaymış Hissi Verecek 5 Yer

Dünyanın dört bir yanında bizleri kendine hayran bırakacak pek çok doğal güzellik var. Bazı yerler ilginç görünümleriyle kendimizi bambaşka bir gezegendeymişiz gibi hissettiriyor. Bu da doğa ananın bize yaptığı minik sürprizlerden birisi işte. Peki doğa ananın bizlere yaptığı bu minik sürprizler arasında keyifli bir yolculuğa var mısınız? Ee ne duruyorsunuz? Hadi başlayalım. 🙂

Fly Gayzeri – ABD

Fly Gayzeri, ABD‘nin Nevada eyaletinde yer alan Karakaya Çölü’ndeki jeotermal bir gayzerdir. Bu gayzer, çok fazla bilinmemektedir. Hatta Nevada‘nın yerlileri bile pek fazla bilmemektedir.

Bu gayzer, aslında doğal bir oluşum değildir. 1916’da çölde (eski bir göl yatağı) su ararken, yanlışlıkla hidrotermal kaynağını delen işçiler, Fly Gayzeri‘nin oluşumunun başlamasına neden olmuşlardır. Yaklaşık 50 yıl boyunca sessizliğini koruyan gayzerin 1960’lı yıllarda kendiliğinden püskürmeye başladığı görülmüştür. Bu kaynağın diğer benzer kaynaklardan farkı ise püskürmeye hiç ara vermemesidir.

Fly Gayzeri ile ilgili ilginç bir başka nokta ise, gayzerin Todd Jaksick adında bir kişinin arazisinde yer almasıdır. Jacksick bu arazinin tapu sahibidir ve halkın gayzeri kullanmasına izin vermemektedir.

Uyuni Tuz Gölü – Bolivya

Uyuni Tuz Gölü, Bolivya’nın güneybatısında ve Şili sınırına yakın bir bölgede bulunmaktadır. Dünyanın en geniş tuz çanağı olarak bilinmektedir. Ayrıca Ay’dan çıplak gözle görülebilen tek yerdir. Etrafı volkanik yapılar ve dağlarla çevrilidir. And Dağları’nın yükselişi sırasında ortaya çıkan Altiplano ovasının bir parçasıdır. Bu güzel oluşum turistlerin de oldukça ilgisini çekmektedir.

Hang Son Doong – Vietnam

Hang Son Doong, Vietnam‘daki Quang Binh’deki millî parkın içerisinde yer alan dünyanın en büyük mağarasıdır. Mağaranın tepesindeki deliklerden giren gün ışığı sayesinde kendi bitki örtüsünü de oluşturmuştur. Hatta mağaranın tavanında nemden dolayı bulutlar bile oluşmaktadır. Uzmanlar yaptıkları incelemeler sonucunda bu mağaranın büyük bir bölümünün henüz keşfedilemediğini ve bambaşka canlı organizmalarının olduğunu söylemektedirler.

Deadvlei – Namibya

Deadvlei, Namibya‘da yer almaktadır. Deadvlei kelime olarak Afrika dilinde “ölü bataklık” anlamına gelmektedir. Gerçekten de burada hayata dair hiçbir ize rastlanılmamıştır. Burada yer alan ağaçların yaklaşık olarak 700 yıl önce öldüğü tahmin edilmektedir.

Lençóis Maranhenses Milli Parkı – Brezilya

Lençóis Maranhenses Milli Parkı, Brezilya‘nın Maranhão eyaletinde yer almaktadır. Dünyanın en sıra dışı çöllerinden birisidir. Bu çölü sıra dışı yapan özelliği, kuraklığıyla bilinen tüm çöllerden farklı olarak bu çöle sık sık yağmur yağmasıdır.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.