PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Seo Teknikleri


BarisErtas
10-20-2013, 07:07 PM
Seo için uygulanan teknikler uzmanın deneyimine ve çalışma planına göre değişebilmektedir. Eğer ki emek dışı hack yöntemleri ile linklerini başka sitelere ekliyor ise bu bir teknik değil iş ahlakı açısından uygunsuz davranıştır. Sebebi ise diğer siteler White hat seo kurallarına uygun bir rekabet ile sıralamalarda yer alıyorlarken hacklink kullanarak black hat seo yöntemlerine başvuran siteler daha üst sıralarda çıkabilmektedir. Seo danışmanlarının tekniklerini ve stratejilerini azda olsa paylaşmaları görülebilir fakat sizler de takdir edersiniz ki kimse meslek sırlarını ve yöntemlerini rekabet içerisinde bulunduğu bir ortamda paylaşmaz.

Sizlere tavsiyemiz kendi seo stratejilerinizi oluşturmanız. Seo bize ne demişti “Doğallık, özgün içerik, çeşitlilik, popülerlik ve güncellik.” Yani açık şekilde dile getirmek gerekir ise siz sitenizdeki içeriğiniz ile ziyaretçilerinizi memnun edebilirseniz Google arama dizini de sıralamanız ile sizleri memnun edecektir. Tabii ki doğal bir seo çalışması yapmanız da gerekmektedir. Seo çalışmasını kendiniz de ufak bir şekilde yapabilirsiniz. Uzmanların yaptıkları çalışmalar ile aynı seviyede olmasa da sizinde yapabileceğiniz şeyler bulunmaktadır.

- Sosyal paylaşım platformlarında sitenizin logosu ile özel bir sayfa yapın.
- Email adresinizin imzasına kadar sitenizin logosunu ve linkini bulundurun.
- Kendinize özel reklam baskıları ile süslenmiş eşyalar yaparak hem siz kullanın hem de kampanyalar ile ziyaretçileriniz ile paylaşın.
- Forum sitelerinde site tanıtım bölümlerinde her bir tanıtım yazınız özgün olacak şekilde sitenizin işlevlerini ve faydalarını anlatan yazılar yazın.
- Marka bilinilirliğini yükseltmek için otoriter siteler ile haber niteliğinde tanıtım yazıları yayınlatın.
- Sitelerinizde ziyaretçilerinizin ücretsiz yararlanacağı hizmetler bulundurun. Bu onları sitenizi sürekli girmesini sağlayacaktır. Mesela örneğin dolar düştüğünde mail ile veya sms ile bildirimde bulunan bir sistem.

Seo çalışmaları yapılırken bir kurgu ve strateji belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin bir bebeğin gelişimini kurgu olarak ele alırsak bebek sadece mamaya değil suya, yeni bilgilere ve sevgiye de ihtiyaç duyar. Bunların hepsini dozunda vermemiz bebeğimizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu nedenle sitenizin gelişimi ve büyümesini de bu şekilde sağlayabilirsiniz. Seo teknikleri değişik olsa da hepsi bir amaca hizmet etmektedir. Çeşitli şekiller ile sitenin popülerliğini ve marka bilinilirliğini arttırılmasıdır.

Seo çalışmalarında abartıya kaçmak yerine çeşitli ve sitenin yaşına göre dozajı ayarlarsak daha verimli ve kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Bir sitenin seo çalışması yapılabilmesi için en azından 1 aylık olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra 1 aydan daha az bir sürede açılmış ise etkisi yüksek olmayan backlinkler ile temel inşasına başlayabilirsiniz. Seo çalışmalarında yapılan büyük hatalar ise sayıyı ayarlamadıkları için çıkmaktadır. Örneğin 10 porfil backlink,10 wiki backlik, 10 forum tanıtımı yapmak yerine kişiler 100 profil backlink alarak sitelerinin doğal bir çalışma yapmadığını resmen Google arama motoruna iletiyorlar. Google arama motoru bu ani yükselişi anlayacak kadar zeki botlara ve analiz gücüne sahiptir.

Bunun yerine yapmanız gereken ise 10’ar 10’ar alacağınız backlink yöntemlerini çeşitlendirirseniz doğal bir yükselişe sahip olursunuz. Bir başka hata ise imleme yapılmasıdır. Seo çalışmaları yapılırken imleme yapmak yerine Google arama motorunun backlinklerinizi kendi kendine indexlemesini bekleyin. Doğallığın bir yöntemi de budur.

Kaynak : PolyoKurnaz / Web'in Kurnazı ([Linkleri Sadece Kayıtlı Üyeler Görebilir!])