Ribiru ailemize yeni yazar arkadaşlar arıyoruz! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayın!

Neuralink: Beyin Çipi Projesi

Neuralink Çalışmalarına Devam Ediyor

2016 yılında kurulduğundan bu yana beyin ile arayüz çalışmalarını aralıksız sürdüren Neuralink firması, geçtiğimiz aylarda maymunlar üzerinde inanılmaz bir başarıya imza atmıştı. Firmanın hedefleri arasında felçli insanlara yardımcı olacak cihazlar üretmek ve yeteneklerimizi, topluluğumuzu ve dünyamızı genişletecek yeni teknolojiler inşa ve icat etmek yer alıyor.

Neuralink firmasının sahibi Elon Musk, maymunlar üzerindeki deneyler ve çalışmalar sonucunda cihazlarının iyi ve güvenilir olduğunu iddia ederek insanlar üzerinde de başarılı sonuçlar elde edeceklerini söylemişti. Fakat insanlar üzerinde deney dahi herhangi bir çalışma söz konusu değil.

Beyin Çipi Nasıl Çalışıyor?

Öncelikle beynimizin nasıl çalıştığı anlayalım. Beynimizin nöronları, sinapsis adı verilen akson-dendrit(sinir lifi) bağlantıları aracılığıyla sinyal göndermek ve almak için birbirine bağlanır. Aksonların işlevi bilgiyi farklı sinir hücrelerine, kaslara, bezlere iletmektir.

Nöronlar
Elektrik Sinyalleri Yoluyla İletişim Kurar

Aksiyon potansiyellerini tespit etmek için elektrotlar nöronların yanına yerleştirilir. Birçok nörondan kayıt yapmayı ve bu hücreler tarafından temsil edilen bilgilerin kodunu çözmemizi sağlar. Beyinde gördüğümüz, hissettiğimiz, dokunduğumuz veya düşündüğümüz her şey hakkında bilgi taşıyan nöronlar vardır. Bu nöronlara cihazlar bağlanabilir. Ancak bağlantıdaki iplikler o kadar ince ve esnektir ki, insan eliyle yerleştirilemezler. Bunun yerine, beyin cerrahının bu iplikleri tam olarak olması gereken yere güvenilir ve verimli bir şekilde yerleştirmek için kullanabileceği bir robotik sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Aksiyon potansiyelleri, kasların hassas bir şekilde koordine olmasını ve hareket etmesini sağlamaktadır ve beyindeki nöron adı verilen hücreler tarafından iletilirler.

Bir diğer konu elektrik akımlarının kasları ve sinirleri harekete geçirdiği bilgisi neredeyse elektriğin kendisi kadar eskidir. Bir elektrot aracılığıyla küçük akımlar iletildiğinde, değişen elektrik alanı, bir veya daha fazla aksiyon potansiyelini ateşlemek için yakındaki nöronları harekete geçirir. Pek çok elektrotta doğru zamansal dizilerde stimüle(uyarım) ederek, örneğin eldeki bir nesnenin hissi veya görsel bir görüntü gibi arzu edilen bir duyumu ortaya çıkaran aktivite kalıpları yaratmak mümkündür. Stimülasyon, Parkinson hastalığındaki hareket eksikliklerini azaltmak gibi nörolojik bozukluklarda meydana gelen patolojik aktivite modellerini de azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

Neuralink, bu projeyle kısa bir zaman içerisinde bizleri hayretlere düşürecek gelişimler kaydedecektir. Önümüzdeki günlerde bu tip projelerle yeni bir çağa adım atmış olacağız.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.