Ribiru ailemize yeni yazar arkadaşlar arıyoruz! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayın!

Ne Hissederdiniz?

Hayatınızda kaybettiğiniz yakınınız yapay zeka teknolojisiyle tekrar hayata geliyor. Şaşırtıcı olan böyle bir hadiseyle karşılaştığınızı düşünün. Ne hissedersiniz?

Netflix’te popüler diziler arasında yer alan Black Mirror’un bir bölümünden kısaca bahsedeceğim. Black Mirror dizisinin her bölümünde farklı farklı konular işlenerek yapay zeka ve son teknolojinin gelecekte insan yaşamındaki rolü etkileyici bir şekilde işleniyor.

En sevdiğiniz insanı kaybettiğinizi düşünün. Size kalan sadece kapıdaki durgun ayakkabısı, kişisel eşyaları, kıyafetleri ve yere göğe sığdıramadığınız fotoğraf, ses, video kayıtları. Yaşadığımız şu anda elimizdeki kaynaklarla ancak bunlar mümkün. Netflix platformunda yer alan Black Mirror dizisinin ”Hemen Döneceğim” adlı bölümünde mutlu, sakin bir hayat süren tutkulu bir çift yer alıyor. Bayan Martha eşini trafik kazasında kaybedince hayat onun için özlem dolu ve hüzünlü bir hal alıyor. Eşinin cenazesinde arkadaşı ona bir yapay zeka teknolojisinden bahsediyor. Kendisinin de kullandığı bir yapay zeka teknolojisi olan yazılım sürümü ile kaybettiği eşiyle tekrar iletişim kurabileceğini söylüyor. Her ne kadar bu olayı hoş karşılamasa da sonradan merak ediyor ve bu yazılımı kullanmaya başlıyor. Bayan Martha hayatına artık robotik, duygusuz ve karşılıksız olan yeni eşiyle devam ediyorken sesinin ve bedenin son derece tıpa tıp olması bu bölümün en çarpıcı yeri.

Netflix dizisinde de yer verilen yapay zeka teknolojisi ve biyolojik alandaki ortak çalışmaların sonucu gelişim kaydedilerek durum bu noktaya doğru ilerliyor. Her ne kadar ürpertici, akıl almaz bir durum olsa da bir gün böyle bir durum ile karşı karşıya kalabiliriz.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.