Ribiru ailemize yeni yazar arkadaşlar arıyoruz! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayın!

İzmir’e Gittiğinizde Mutlaka Denemeniz Gereken 5 Lezzet

Bugün sizlerle beraber güzel ülkemizin en güzel şehirlerinden birisi olan İzmir lezzetlerine yolculuk yapıyoruz. Ege mutfağının başkenti diyebileceğimiz İzmir’e gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken beş lezzeti sizlerle buluşturuyoruz. Bakalım neler var…

1. Boyoz

Boyoz ismini, İspanyolca’da “küçük somunlar” anlamında kullanılan “bollos” kelimesinden alıyor. 1492 yılında İspanya’dan İzmir’e göç eden Sefarad Yahudileri’nin mutfağından İzmir mutfağına geçmiş bir lezzettir kendisi. O günden sonra da artık İzmir’de kahvaltıların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Ayrıca bu lezzeti tatmak için en güzel yer Dostlar Fırını‘dır. Bizden duymuş olmayın. 😉

2. Kumru

İzmir denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biri de tabii ki kumrudur. İzmir’de adım başı kumrucuya rastlayabilirsiniz. Benim de çok sevdiğim lezzetlerden birisidir. Zaten bir kez yiyen kişi bir daha bu güzel atıştırmalıktan vazgeçemiyor.

3. Lokma

İzmir’de lokmaya para vermenize gerek yok. Çünkü illaki bir köşe başında lokma dağıtan araçları görürsünüz. Ben İzmir’de ilk kez lokma yediğimde çok şaşırmıştım. Çünkü ben lokmayı hep tuzlu olarak tüketmiştim. Oysaki İzmir tam tersine lokmaları tatlı yapıyor.

4. Bomba

İzmir’in vazgeçilmez lezzetlerinden biri de nedir? Elbette ki bombadır. Bombayı yemek için en güzel yer de Alsancak’ta Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yer alan Çelebi Unlu Mamülleri‘dir. Dikkat çok sıra olabilir!

5. Kokoreç

İzmirliler gerçekten de sakatata bayılıyorlar. Kokoreç‘de bu yüzden İzmir’in favori lezzetleri arasında yer alıyor. Ben kokoreç sevmediğim için hiçbir yerde denemedim. Fakat Kokoreççi Asım Usta‘nın ve Kokoreççi Baki‘nin kokoreç konusunda çok meşhur olduğunu duymuştum.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.