Ribiru ailemize yeni yazar arkadaşlar arıyoruz! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayın!

Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası Türkiye’de İlk Defa Canlı Olarak Göcek’te Görüntülendi!

Dünyadaki 7 deniz kaplumbağası türünden biri olan deri sırtlı deniz kaplumbağası Türkiye’de ilk defa canlı olarak Göcek’te görüntülendi!

Göcek’te mavi tur teknesi kaptanı olan İlknur Asar ve personeli Buse İnceler, bugün saat 10.00 civarlarında çok nadir bir tür olan ve okyanuslarda yaşayan deri sırtlı deniz kaplumbağasını gördüler. İlk başta sadece kafasını gördüklerini ve canlı yunus balığı olduğunu düşündüklerini, bu canlıya daha da yaklaştıklarında 10 kilogramlık karpuz gibi kocaman bir kafası olduğunu gördüklerini ifade ettiler.

İlknur Asar, yaşadıklarını şu şekilde dile getirdi: “20 yıldır Ege ve Akdeniz’de kaptanlık yapıyorum ve böyle bir şeyle daha önce hiç karşılaşmadım. Caretta carettaya benziyordu ama çok büyüktü ve ‘bu caretta olamaz’ dedik. Ne olduğunu bilemedik. Derisi timsah derisini andırıyordu. Bir an denize atlayıp dokunmak istedim ama korkutmamak için vazgeçtim. Buse ile videosunu çektik. . Daha sonra DEKAMER’i aradım ve onlar siyah derili deniz kaplumbağası olduğunu, okyanusta yaşayan ve Akdeniz’de çok nadiren görüldüğünü anlattılar. Gerçekten inanılmaz çok heyecanlandım. Galiba bu canlıyı Türkiye kıyılarında canlı olarak ilk defa gören iki kişi biziz.”

Ekolojik Araştırmalar Derneği Başkanı olan Dr. Ali Fuat Canpolat da görüntülenen canlının deri sırtlı deniz kaplumbağası olduğunun altını çizerek, “Deniz kaplumbağaları içindeki en büyük ve en ağır olanı. 2 metre uzunluğa, 500 kilogram ağırlığa ulaşabiliyorlar. Ben bunu 2004 yılında Adana Yumurtalık’ta ölü olarak görmüştüm. Ama Göcek’teki bu görüntü Türkiye kıyılarındaki ilk defa canlı görüntüsü oldu. Harika, çok güzel ve heyecan verici bir durum. Akdeniz’de bu tür var ama yuva yaptığını da hiç kimse şu ana kadar tespit edemedi. Bu o kadar nadir, özel bir tür ki o nedenle bizi çok heyecanlandırdı.” şeklinde heyecanını ve mutluluğunu dile getirdi.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.