Ribiru ailemize yeni yazar arkadaşlar arıyoruz! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayın!

Çocukluğumuzun Hayali Uçan Araba

Uçan araba prototipi 35 dakikalık testi başarıyla tamamladı. İki şehir arasında uçan otomobil 2500 metre yüksekliğe ve 170 kilometre hıza ulaştı.

Slovakya’nın Nitra kentindeki havalimanından kalkan uçan araba başkent Bratislava’daki uluslararası havalimanına iniş yaptı.

Ancak Klein Vision adındaki şirketin geliştirdiği AirCar adlı uçan araba prototipi için geliştirmeler devam ediyor. Geçen yıl ilk videoların paylaşıldığı araç, gittikçe gelişiyor. Normal bir otomobil şeklinde olan araç, 2 dakika 15 saniye içerisinde bir uçağa dönüşüyor ve uygun bir pist olması durumunda uçuşa hazır oluyor.

AirCar adlı hibrit otomobil uçak, bir BMW otomobil motoruna sahip ve normal benzinle çalışıyor. AirCar’ı tasarlayan kişi olan Prof. Dr. Stefan Klein, aracın tek uçuşta yakaşık 1.000 km yapabileceğini ve 2.500 m yükseklikte uçabileceğini söylüyor. Kendisi şimdiye kadar icat ettiği aracıyla 40 saatten fazla süre uçtuğunu da belirtiyor.

Şirket, yaptığı açıklamada sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde özel uçaklar için 40 bin sipariş verildiğini ve bunların sadece %5’ini bile uçan araba satışına çevirebilirlerse çok büyük pazar paylarının olacağını dile getirdi. Morgan Stanley’in 2019 yılındaki raporuna göre uçan araba sektörü 2040’ta 1.5 trilyon dolar büyüklüğe erişebilir.

Kaynak BBC

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.