Ribiru ailemize yeni yazar arkadaşlar arıyoruz! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayın!

Çakra Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çakra Nedir?

Çakra kelime anlamı olarak tekerlek ya da dönüş anlamlarına gelmektedir. Bazı inanç sistemleri ve Hindu geleneklerine göre insanlarda bulunan enerji merkezlerinin girdap şeklinde dönen enerji alanlarından oluştuğuna inanıldığı için enerjiler çakra ismi verilmiştir. Vücudumuzda enerji akışını dengeleyen 7 adet ana çakra bulunmaktadır. Sağlıklı olarak çalışması gereken çakraların her zaman için açık olması gereklidir. Bu 7 ana çakradan herhangi bir tanesinde dengesizlik olduğu zaman enerji akışı sekteye uğrar ve tıkalı olan çakra etki ettiği alanlarda bir takım bedensel, ruhsal ve zihinsel rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlar. Çakraların enerji akışlarının sağlıklı olup olmadığını bilebilmemiz için  her bir çakranın bulunduğu ve temsil ettiği alanları bilmemiz gerekir. İşte şimdi sizlere 7 ana çakra ve temsil ettiği alanlardan bahsedeceğiz;

  • Kök Çakra: Birin ve en yoğun enerjili olan kök çakra kuyruk sokumunda bulunmaktadır. Rengi kırmızı olan kök çakranın sembolü dört yapraklı nilüfer çiçeğidir. Bu çakra varoluşun temelini, hayata bağlılığı ve güvenliği temsil etmektedir. Bu çakra açık olduğu zamanlarda kendinizi dünyada güvende hissedersiniz. Kapalı olduğunda ki his ise korku hissidir. Bazı maddi sıkıntılar ve sindirim sistemi rahatsızlıklar bu çakranın dengesizliğinden kaynaklıdır.
  • Sakral Çakra: Göbek deliğinin iki parmak altında yer alan sakral çakra turuncu renktedir. Sembolü altı yapraklı nilüfer çiçeği olan bu çakra, cinselliği, haz duygusunu ve haya gücünü temsil etmektedir. Sakral çakra tıkalı olduğunda hissedilen duygu suçluluk duygusudur. İlişkide zorlanıyorsanız ve cinsel isteksizliğiniz var ise bu çakranın tıkalı olma ihtimali yüksektir. İdrar yolları rahatsızlıkları, böbrek ve üreme organları sorunları da tıkanıklığa işarettir.
  • Solar Pleksus Çakra: Göbek deliğinin üç parmak üzerinde olan bu çakranın rengi sarıdır. Sembolü ise sekiz yapraklı nilüfer çiçeğidir. Cesaret, güç, dayanıklılık ve iradeyi temsil eden bu çakra bloke olduğunda utanç duygusu ve özgüven eksikliği oluşur. Diyabet, ülser gibi karaciğer ve mide rahatsızlıkları sorunları görülebilir.
  • Kalp Çakrası: Göğüs kafesinin tam ortasında yer alan bu çakranın rengi yeşildir. Sembolü ise 10-12 yapraklı nilüfer çiçeğidir. Huzuru, sevgiyi ve aşkı temsil eder. Doğru çalıştığı takdirde dingin, huzurlu ve barışçıl hissettirir. Keder, öfke, kıskançlık ve hınç gibi duygular çakranın bloke edildiği anlamına gelir. Solunum yolları ve akciğer hastalıklarını temsil eder.
  • Boğaz Çakrası: Boğaz bölgesinde yer alan bu çakranın sembolü on altı yapraklı nilüfer çiçeğidir. Dürüstlüğü ve sağlıklı bir iletişimi ifade eder. Bu çakra açık ise kendinizi iyi ifade edebilirsiniz ve açık sözlü olmaktan çekinmezsiniz. Bu çakranın ifade ettiği zıtlık yalandır. Guatr, ses telleri ve boyun ağrısı gibi rahatsızlıkları çakranın kapalı olduğunun bir göstergesidir.
  • Alın Çakrası: Rengi morumsu bir mavi olan bu çakraya 3.göz çakrası da denilmektedir. Sembolü ise yüz yapraklı nilüferdir. Sezgileri, telepatiyi, algılama gücünü temsil eder. Alın çakrası sağlıklı olan kişiler  maddi ve manevi dünya arasında denge kurabilmektedir. Sıklıkla hatalı kararlar almak bu çakranın bloke olduğuna işaret olabilir. Bu çakra tıkalı olduğunda baş ağrısı, sinüzit, görme ve işitme kaybı gibi rahatsızlıklar görülebilir.
  • Taç Çakra: Kafanın tam tepe noktasında bulunan taç çakranın rengi mordur. Sembolü ise bin yapraklı nilüfer çiçeğidir. Öz benliği, gerçek yaşam amacını ve ilahi gücü ifade eder. Fiziksel dünyaya ve maddi konulara aşırı bağımlılık bloke olduğunun işretidir. Kendine yabancılık ve öğrenmede güçlük çekmek gibi rahatsızlıklar taç çakranın doğru çalışmıyor oluşuna işarettir.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.