Ribiru ailemize yeni yazar arkadaşlar arıyoruz! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayın!

Bir Yudum Sanat İster Misin?

Sanat nedir? Aristoteles’e göre sanat; ”Doğru bir akıl yürütmeye dayanan ve insanın bir yaratış ortaya koymasını sağlayabilen yetenektir” Bir diğer önemli görüş ise Neo-Wittgenstein’cı Görüştür. Buna göre; ”Sanat açık bir kavram değildir ve tanımlanamaz. Sadece üzerine yapılan akıl yürütme ve düşünmeler ile sanat eseri olup olmadığını anlayabiliriz.”

İnsanlık var olduğu sürece sanat var olacak ve sanatın eserleri ortaya çıkacak. Sizler için birbirinden nadide sanat eserlerini derledik. Keyifli vakitler diliyoruz!

Orijinal tuğlalar kullanılarak yapılan İştar Kapısı rekonstrüksiyonundan aslan kabartmalı detay.

Tibet’te 2003 yılında bulunan asırlık kütüphane. 13. Yüzyılda inşa edilen Sakya Manastırı’nda 57 metre uzunluğunda, 11 metre yüksekliğinde olan bir duvarın aslında yüzeyi kapatılmış raflar olduğu keşfedilmiş. 464 ızgara içine yığılmış 44.000’den fazla parşömenin 2015 yılından bu yana dijital olarak arşivlenme projesi yürütülüyor ancak tam olarak ne yazdığı Çin hükümeti tarafından açıklanmıyor.

Bu eserlerin Budist kutsal el yazmaları olduğu savunulsa da tarih, astronomi, sanat, kültür vb. konularda olma ihtimali daha yüksek olduğu düşünülüyor.

4500 yıl önce yapılan Sakkara’da, mezarda bulunan “Oturan Katip” heykeli. Bu heykelin en çarpıcı yanı yüzü, özellikle de özenle yapılmış kakma gözleri. Bir parça kırmızı damarlı beyaz manyezitten oluşan gözlerin içine bir parça hafif kesik kaya kristali yerleştirilmiş.


Louvre Müzesi

Honduras yağmur ormanlarının derinliklerinde antik bir Maya heykelinin keşfi, 1885.

Petersburg’da bir silah kulesini (taret) atölye olarak kullanan sanatçı.

Ivan Turukhano / St. Petersburg, Russia

Ara Güler’in Objektifinden Aphrodisias Antik Kenti. 1958.

Bale Sanatçısı Rudolf Nureyev’in mezarı.
Mezar örtüsü aslında halı değil mozaiklerden yapılmış mezar taşı. İtalyan sanatçı Ezio Frigerio tarafından tasarlandı.

2017’de Cezayir’de güçlü bir kum fırtınası sonrası çölde ortaya çıkan MS 6. yüzyıldan kalma bir cami.

1883 yılına kadar Pantheon Tapınağı Romalıların tabir ettiği haliyle “eşek kulakları” olarak bilinen 2 çan kulesine sahipti. Çan kuleleri, sanatçı Bernini tarafından Barok Dönemi’nde inşa edilmiştir. Ancak bugün tapınağın mimarisiyle tezatlık oluşturduğu için kaldırılmıştır.

Yorgun Herkül’ün hayranları.
Herbert List, 1961.

Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi

Bu heykel, Alman sanatçı Wolf Vostell’in eseri. Bir Rus Mig-21 hava aracı, iki araba, piyano ve bilgisayar monitörünü bünyesinde bulunduruyor. En sonunda ise leylekler tarafından ele geçirilmiş.

1500 yıl öncesinden gelen bi bakış. Hierapolis Caddesi kazılarında ortaya çıkarılan magistrat heykeli.


Tripolis Kazı Arşivi

Vincent’in Arles’teki Yatak Odası.

Arles’da yerleştiği dairedeki odasını konu alan bu resim de Van Gogh’un yaşamında kısa süren umut dolu ara dönemlerden birinde üretilmiştir.

Sandalyeler, yastıklar ve duvardaki tabloların çiftler halinde oluşu Van Gogh’un yanına bir yoldaş beklentisinin yansımasıdır.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.