Ribiru ailemize yeni yazar arkadaşlar arıyoruz! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayın!

Bilmemek Değil, Öğrenmemek Ayıp: Gözler

Allah dünya üzerinde yarattığı bu kadar nimetleri bu kadar güzellikleri insanlar istifade etsin varlık içinde yaşasın diye yaratmıştır ve azamî derecede faydalanabilmek için de bütün yaratıklardan esirgediği zekâyı akıllı insanlara vermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk (1923)

İnsanlar, yeryüzünde var olduğu andan itibaren; keşiflere, üretmeye ve çalışmaya başladı. Yaratıcı, hepimize birer akıl, vicdan ve beden verdi. Diğer canlıların aksine biz insanlara bahşedilen bu aklı, kimimiz daha fazla üretmek için, kimimiz ise hayatı boyunca hiçbir şey yapmadan tüketmek için kullandı. Günümüze gelene kadar nice buluşlar, nice yok oluşlar yaşandı. Bilgiye ulaşan yollar kolaylaştı ve bilgi değerini gittikçe yitirdi. İnsanlık, teknolojinin gelişmesiyle geriledi… Bilgiye ulaşmak bu kadar kolayken neden koşmuyorsun? Her hafta birbirinden ilginç bilgiler, konu başlıklarıyla beraber seni bekliyor. Verimli okumalar!

Yıllardır Çin Seddi ve Mısır Piramitleri’nin uzaydan çıplak gözle görünecek kadar büyük olduğu şeklinde söylemler olsa da aslında bu gerçek değil. Bir cismin insan gözüne görünmesi için yeterli uzaklıkta ve büyüklükte olması lazım. Ayrıca göz hücrelerimizin algılayabileceği kadar ışık yayması gerekir. İnsan gözü bu mesafedeki yapıları görebilecek yüksek çözünürlüğe sahip değildir. . Dolayısıyla insan eliyle yapılmış yapılar Ay’dan veya uzaydan bir cihaz kullanmadan çıplak gözle görülemez.

Göz bebeklerimizin (pupilla) boyutu, gözün renkli kısmındaki kaslar (iris) ve gözlere ulaşan ışık miktarı tarafından kontrol edilir. Ayrıca duygu durumlarına bağlı olarak da değişebiliyor.
İris; göze rengini veren damarsal tabakadır. Yapısındaki kas lifleriyle kasılıp gevşemesi, ortasında boşluk olan göz bebeğinin büyüyüp küçülmesini sağlar. Işığın çok olduğu durumlarda göz bebeği küçülerek fazla ışığın içeri girmesini engeller. Karanlıkta ise büyüyerek retinaya daha fazla ışığın girmesini sağlar. Böylece ışık ışınlarını dengelemiş olur.

Ciddi kazalarda sağlık ekiplerinin göze ışık tutmasının da bir nedeni vardır elbette. Göz bebeklerinin büyüklüğü iç kanamaya işaret ederken, göz bebeklerinin ışığa tepki vermemesi beyin korteksinin çalışmadığının göstergesidir.

  • Gözler, kornea tabakası hariç kendini yenileyemez. Biz yaşlandıkça gözlerimiz de bizimle birlikte yaşlanıyor.
  • Köpek balığı korneaları insan gözü korneasına benzerliğiyle tartışılır. Bu benzerlikten ötürü göz ameliyatlarında nakil için kullanılıyor.
  • Yeni doğan bebekler gözyaşı üretmez. 4 – 15 haftalık oluncaya kadar gözyaşları üretemezler ve bu nedenle bağırarak ağlarlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.