Geri git   RiBiRu | Webmaster Sitesi > Webmaster Bilgi ve Makaleler > Bilişim Hukuku - Neler Suçtur?

Bazı Detaylar: Bu konu Thales tarafından 07-02-2012 (01:05 PM) açıldı. Son yorumlama 07-16-2013 (11:59 AM). Bu konuya 4 yorum yapıldı ve 3613 kez görüntülendi.

Reklam Alanı

User Tag List

Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Okunmamış 07-02-2012
4. Seviye Ribirulu
Üye
 
Üyelik Tarihi: 2012-01-06
Nereden: Sivas
Yaş: 20
Mesajlar: 499
Ticaret: 0 (%)
Beğeniler: 0 / 0
Standart Bilişim Suçları...

Teknolojinin sürekli gelişim ve değişim içerisinde olması Bilişim Suçları’nın tiplerini belirlemeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle genel olarak en sık rastlanılan ve nitelik olarak diğer bilişim suçlarından daha ağır olan tiplerini aşağıda inceleyeceğiz. Avrupa Birliği ile Birleşmiş Milletler Komisyonu ortak raporunda Bilişim Suçları 6 ana bölümde incelenmiştir. Bunlar ;
a. Bilgisayar Sistemleri ve Servislerine Yetkisiz Erişim ve Dinleme
b. Bilgisayar Sabotajı
c. Bilgisayar Kullanılarak Dolandırıcılık
d. Bilgisayar Kullanılarak Sahtecilik
e. Kanun Tarafından Korunan Bir Yazılımın İzin Alınmadan Kullanılması
Diğer Suçlar (Bu başlık altına alınan suçlar) :
- Yasaya aykırı yayınlar
- Pornografi içeren yayınlar
- Hakaret ve Sövme
Yukarıda sayılan suç tiplerini ayrıntılı olarak incelemek gerekirse

1- ) Bilgisayar Sistemleri ve Servislerine Yetkisiz Erişim ve Dinleme

Bilgisayar sistemine erişim nedir. Bilgisayar sistemine erişim, bilgisayar sisteminin tamamına veya bir bölümüne , bu eylem için hazırlanmış programlar , çeşitli virüs programları , gizli yazılımlar yolu ile ulaşılmasıdır[Linkleri Sadece Kayıtlı Üyeler Görebilir! Üye Olmak İçin Tıkla...]Kişilerin özel hayatının gizliliğinin korunması çerçevesinde , dinleme , izin alınmaksızın kişisel veya şirket bilgisayarına erişim suçtur. Bu durum Türk Ceza Kanunu’nun Bilişim Alanında Suçlar Başlığı altındaki 243. maddesinde tanımlanmış ve suç olduğu belirtilmiştir.

Casus Yazılımlar Suç Mudur ?

Türk Hukukunda Kanunsuz Suç Olmaz prensibi gereğince , Casus yazılımlar için herhangi bir müeyyide öngörülmediğinden suç sayılmamaktadır. Fakat bu yazılımların suç oluşturan etkileri olduğu açıktır.

Casus Yazılım Nedir ?

Casus yazılımlar genelde bilgisayara bir program kurulurken , kullanıcının farkına bile varmadan onaylayarak geçtiği programlardır. Ana programı kurarken kabul edilen sözleşmeyi kimse okumadığı için aslında hukuken kurulması kullanıcı tarafından kabul edilmektedir.

Casus yazılımlar ne amaçla kullanılır?

Bu yazılımlar bilgisayar kurulduktan sonra;
Bilgisayarda istenmeyen reklamların çıkmasına neden olur
Bilgisayara internet üzerinden istenmeyen reklamlar indirir
En önemlisi bilgisayar içerisindeki verilerden bir kısmını (kullanıcı hangi sitelere giriyor , ilgi ve eğilimleri nelerdir vb.) önceden belirlenmiş bir data merkezine yollamaktadır.Tekrar belirtmek gerekir ki kullanıcı bilmeden veya farkında olmadan , program kurulumu esnasında, programla birlikte sunulan casus yazılıma onay verdiği için aslında bu yazılımın bilgisayarına kurulmasını hukuken kabul etmiş sayılmaktadır.

2-) Bilgisayarların Sabote Edilmesi

Bilgisayarın sabote edilmesi nedir
Bilgisayar içerisinde yer alan bilgilerin , sistem içerisine izinsiz girilerek ;
Silinmesi
Değiştirlmesi
Yok Edilmesine bilgisayarın sabote edilmesi denir.
Bilgisayarın sabote edilmesi , teknolojik imkanlardan faydalanmak suretiyle uzaktan sisteme erişilerek yapılabileceği gibi , fiili olarak bilgisayar başında da yapılabilir.Fiili olarak bilgisayar başında olup , sistem içerisindeki verileri silmek, yok etmek, değiştirmek veya sistemi kullanılamaz halde tahrip etme halinde , mala verilen bir zarar da söz konusu olacaktır ama daha önemlisi sistem içerisindeki önemli verilerin kaybıdır.
Sisteme erişen kişinin, bazen bilgileri silmek, yok etmek yerine, bu bilgileri kopyalayıp 3. kişilerle paylaşarak ticari kazanç elde ettiği de olmaktadır.Kanunumuzda Bilgisayarın Sabote Edilmesi Türk Ceza Kanunu’nun 243/ 3 maddesi ve 244/1 ve 2 maddelerinde tanımlanmış ve müeyyide altına alınmıştır. Bilgisayar Virüsleri , Solucanlar ve Zombi programları Türk Ceza Kanunu tarafından suç olarak sayılmamıştır. Fakat bu programların kişilere veya şirketlere zararı tespiti halinde suç olarak kabul edilmesi gereklidir.

3) Bilgisayar Kullanılarak Dolandırıcılık

Türk Ceza Kanunu’nda yer alan şekli ile dolandırıcılık “Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlamaktır” Bilişim Suçları altında Bilgisayar Kullanılarak Dolandırıcılık kişilerin bilgisayar veya teknolojik araçlar kullanılmak marifetiyle aldatılması , kandırılması veya şaşırtılmasıdır .
Bilgisayar Kullanılarak Dolandırıcılık suçuna örnek vermek gerekirse ;
Kredi kartlarının kopyalanması , Bilgisayardan izinsiz olarak elde edilen verilerin kopyalarının oluşturulması , bu bilgi ve kopyaların kullanılarak hesaplardan para aktarımı , bu bilgiler ile üçüncü kişler ile ietişim kurularak onları kandırmak şeklindedir. Türk Ceza Kanunu bu tip suçları 158/1 fırası f bendi,244/3 fıkrası ve 245/1 fıkrasında hüküm ve müeyyide altına almıştır.

4) Bilgisayar Kullanılarak Sahtecilik

Sahtecilik genel anlamıyla ,bir şeyin aslına benzetilmesi yoluyla kişilerin kandırılmasıdır.
Bilişim Suçları olarak Bilgisayar Kullanılarak Sahtecilik bir web sitesinin benzerinin yapılması veya başka kişilerin adına web sitesi hazırlanarak diğer kişilere buradan mesajlar göndermek ,iletişim kurulmasını sağlamak , sahte mail (fakemail) ve Phishing yöntemleri ile kişilerin özel bilgilerini elde etmek , sahte olarak evrak oluşturmak ,sahte bilet satmak vb.. şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Halen Türk Ceza Kanunu’nda bu suçlara ilişkin net tanım mevcut olmasa da 158/f bendi bu suçlarda uygulama lanı bulacaktır.

5) Kanun Tarafından Korunan Bir Yazılımın İzin Alınmadan Kullanılması

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu tarafından koruma altına alınmış bir yazılımın sahibinin izni dışında kopyalanması,çoğaltılması,satılması,dağıtılması ve kullanılması yasaktır. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu bir yazılımı yasal yollardan satın alan kişiye , bu yazılımın yedekleme amaçlı olarak 1 adet kopyasını alma hakkı vermektedir. Yazılımın bir adetten fazla kopyasının alınması , yazılımın kiralanması ,satılması yasaktır.

6) Diğer Suçlar
Yasaya Aykırı Yayınlar nelerdir
Vatanın bölünmez Bütünlüğüne Karşı Hazırlanmış Web Siteleri
Toplum ahlakına aykırı içerikler
Kişi veya kurumlara karşı yapılan sövme ve hakaret içerikli yayınlar
Yasadışı yayınların internet üzerinde veya bilgisayar sistemleri üzerinde , web siteleri , e-mail , forum ve benzeri teknolojik iletişimde kullanılan her türlü araç ile topluma iletilmesi suç teşkil edecektir.


Alıntıdır.
______________________________
[Linkleri Sadece Kayıtlı Üyeler Görebilir! Üye Olmak İçin Tıkla...]
Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links
ucuz hosting
  #2 (permalink)  
Okunmamış 06-26-2013
Yasaklı Üye
 
Üyelik Tarihi: 2013-06-19
Yaş: 25
Mesajlar: 176
Ticaret: 0 (%)
Beğeniler: 0 / 0
Standart

paylasim icin saol kardes dikkat edilmesi gerek
Alıntı ile Cevapla
  #3 (permalink)  
Okunmamış 06-26-2013
3. Seviye Ribirulu
Üye
 
Üyelik Tarihi: 2011-08-25
Nereden: Sivas
Yaş: 23
Mesajlar: 370
Ticaret: 0 (%)
Beğeniler: 22 / 0
Standart

ölü konuyu neden hortlatıyosun ki?
______________________________
İletişim Adreslerim
Web: [Linkleri Sadece Kayıtlı Üyeler Görebilir! Üye Olmak İçin Tıkla...]
Mail: [email protected]
Facebook : [Linkleri Sadece Kayıtlı Üyeler Görebilir! Üye Olmak İçin Tıkla...]
LinkedIn : [Linkleri Sadece Kayıtlı Üyeler Görebilir! Üye Olmak İçin Tıkla...]
Instagram : [Linkleri Sadece Kayıtlı Üyeler Görebilir! Üye Olmak İçin Tıkla...]
Alıntı ile Cevapla
  #4 (permalink)  
Okunmamış 07-13-2013
1. Seviye Ribirulu
Üye
 
Üyelik Tarihi: 2013-06-22
Mesajlar: 32
Ticaret: 0 (%)
Beğeniler: 0 / 0
Standart

bilişim hukukunu hatırlatan arkadaşa katılıyorum

küçük bir ekleme yappmak istiyorum,adınıza kayıtlı olan adsl hattından işlenecek bütün suçlardan hat sahibi sorumludur,bu yüzden wirellesinizi kimle paylaştığınıza dikkat edin,yada ülkemizde çok sık görülen komşu ile ortak adsl hat kullanırken bu riski göz önüne aldığınızı unutmayın.
Alıntı ile Cevapla
  #5 (permalink)  
Okunmamış 07-16-2013
1. Seviye Ribirulu
Üye
 
Üyelik Tarihi: 2013-06-22
Mesajlar: 32
Ticaret: 0 (%)
Beğeniler: 0 / 0
Standart

ULASTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞININ 18-02-2013 TARİHLİ VE 412 SAYILI YAZISI ÜZERİNE BAKANLAR KURULU TARAFINDAN KARARLAŞTIRILMIŞTIR

Kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik yapılan yanlış haberler ve iftiraların tespiti halinde bunları yapan kullanıcılar hakkında cezada artırıma gidilecek.
HAkkında yalan haber yapılan kişinin başvurusu olsada olmasada bunu yapanlar hakkında kamuoyunu yanlış yönlendirdikleri gerekçesiyle kamu davası acılabilecektir.

Arkadaşlar sosyal paylaşım sitelerinde bu tarih itibari ile neleri paylaştığınıza dikkat edin,forum ve paylaşım siteleri olan arkadaşlarda zor durumda kalmamak icin bu konuya karşı hassas davransınlar
saygılarımla
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tag Ekle
bilisim, bilişim, suclari, suçları

« -- | -- »
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
Kendi mesajınızı değiştiremezsiniz.

BB Kodu is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Yasal Uyarı
Bir forum sitesi olan ribiru.com webmaster forum sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan ribiru.com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için [email protected] adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, ribiru.com yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde dönüş yapacaktır.

Reklam Alanı
ucuz vds


Şuanki Saat: 06:28 PM


Powered by RiBiRu.com


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193