Ribiru ailemize yeni yazar arkadaşlar arıyoruz! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayın!

Bilim İnsanlarından Şaşırtan Haber! Laboratuvarda Mini Beyin Ürettiler

Cell Stem Cell dergisinde bu hafta yayınlanan bir makaleye göre, bilim insanları, 314 beyin organoidinin yüzde 72’sinde göz öncülleri ürettiler. Bu gözler, ışığa tepki veren aktif nöronal ağlar oluşturabilen birkaç çeşit retinal hücre tipi içeriyordu.

Bu mucizevi sonuç; bize insan gelişiminin erken evrelerinde gözlerin nasıl oluştuğuna ve çeşitli göz hastalıklarının nasıl tedavi edilebileceğine dair fikir verebilecek.

Almanya’daki Düsseldorf Üniversite Hastanesi’nden sinir bilimci Jay Gopalakrishnan, “Çalışmamız, beyin organoidlerinin ışığa duyarlı ve vücutta bulunanlara benzer hücre tiplerini barındıran ilkel duyusal yapılar üretme konusundaki olağanüstü yeteneğini vurguluyor”

“Bu organoidler, embriyo gelişimi sırasında beyin-göz etkileşimlerini incelemeye, konjenital retina bozukluklarını modellemeye ve kişiselleştirilmiş iI∂ç testi ve transplantasyon tedavileri için hastaya özel retina hücre tipleri oluşturmaya yardımcı olabilir.” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.