Ribiru ailemize yeni yazar arkadaşlar arıyoruz! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayın!

Balıkesir’e Gittiğinizde Mutlaka Yemeniz Gereken Yiyecekler

Balıkesir, hem doğal güzellikleri bakımından hem de yiyecekleri bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Bir Balıkesirli olarak buraya geldiğinizde aşağıda size söyleyeceğim yiyecekleri yemeden sakın buradan ayrılmayın, pişman olursunuz!

1. Edremit Zeytini

Edremit denilince ilk akla zeytin ve zeytinyağı gelir. Zeytinin gerçek tadına ancak burada varabilirsiniz diyebilirim. Eğer yolunuz Edremit’e düşerse buradan zeytinsiz veya zeytinyağsız dönmeyin derim.

2. Höşmerim

Höşmerim, Balıkesir‘in en meşhur tatlısıdır. Benim çok sevdiğim tatlıların arasında ilk beşe girer diyebilirim. Ama bu tatlıyı ne yazık ki herkes beğenmiyor. Beğenenler de asla bu tattan vazgeçemiyor. Ben de bu vazgeçemeyenlerden birisiyim.

3. Kocakulak

Resmini görünce bile ağzım sulandı diyebilirim. Kocakulak, bir mantı çeşidi aslında. Üçgen mantı diye de anıldığını biliyorum. Özellikle sıcak yaz günlerinde yoğurt ve üstüne dökülen sosu ile o kadar iyi geliyor ki insana anlatamam.

4. Nohutlu Keşkek

Balıkesir düğünlerinin olmazsa olmazıdır. Hatta düğün gününde verilen yemeğe birini çağırmak için “Hadi keşkeğe gidelim!” diyoruz. Keşkek yemeğinin pek çok yörede yapıldığını biliyorum. Her yöre, keşkeği kendine göre uyarlayarak sunuyor. Bu da Balıkesir’in meşhur nohutlu keşkeği.

5. Ayvalık Tostu

Tost yemekten bıktım artık diyorsanız, önce bir Ayvalık tostunu deneyin sonra tekrar konuşalım. Bu muhteşem tostun içinde tulum peyniri, sucuk, sosis ve domates bulunuyor. İsteğe göre turşu, ketçap, mayonez gibi ürünler de eklenebiliyor. Kahvaltınızda Ayvalık tostuna da bir şans verin bence.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.