Ribiru ailemize yeni yazar arkadaşlar arıyoruz! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayın!

Balıkesir’e Gittiğinizde Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

Balıkesir, Marmara Denizi’ne ve Ege’ye kıyıları olan, kafanızı dinleyebileceğiniz bir ildir. Bir yandan deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını çıkarırken bir yandan da gezebileceğiniz pek çok yere sahiptir. Bu yüzden tatilinizi daha da keyifli bir hale getirmek için Balıkesir’de mutlaka görmeniz gereken 5 yeri sizler için derledik. Buyrun bakalım. 😉

1. Hasanboğuldu

Hasanboğuldu, Kazdağları Milli Parkı’nın içerisinde, Sutüven Çağlayanı’nın biraz ilerisinde yer almaktadır. Buraya geldiğinizde sizleri yemyeşil bir ormanın içerisinde tertemiz bir su karşılamakta ve ayrıca burada aileniz ile beraber piknik yapabileceğiniz yerler de bulunmaktadır.

2. Cunda Adası

Cunda, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan bir adadır. Cunda Adası’na geldiğinizde birbirinden güzel taş evlerle, cıvıl cıvıl çarşısıyla ve balıkçı tekneleriyle karşılaşacaksınız. Ayvalık’a göre daha sakin bir yer diyebiliriz. Cunda’ya gittiğinizde Taksiyarhis Kilisesi’ni, Âşıklar Tepesi’ni ve Şeytan Sofrası’nı ziyaret etmeyi sakın unutmayın!

3. Manyas Kuş Cenneti

Manyas Kuş Cenneti, Afrika’dan Avrupa ve Asya’ya göç eden su kuşlarının ana göç yolları üzerinde bulunmaktadır. Burada balıkçıl, tepeli pelikan, ak pelikan, yaban ördeği ve karabatak gibi kuş türleri yer almaktadır.

4. Taksiyarhis Anıt Müzesi

Bu müze, Ayvalık’ın ilk kilisesidir. Cunda Adası’nda yer almaktadır. Dış mimarisi oldukça sade ve taş bir görünüme sahiptir. Kilisenin iç kısmı ise daha göz alıcıdır. İçerisinde İsa, Aziz Palvus ve Petrus freskleri de yer almaktadır.

5. Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası, Ayvalık’ın merkezinin 8 km güneyinde bulunan bir yerdir. Buradan tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası görülmektedir. Özellikle buradan günbatımını izlemenizi tavsiye ediyorum. Harika bir manzarası oluyor.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.